piątek, 30 października 2009

Czym są zegarki luksusowe?



Jak zdefiniować luksus, skoro dla każdego z nas może mieć on zupełnie inne znaczenie? W rzeczywistości większość osób pytanych o taką definicję wskazałaby zapewne cenę, ale znaleźliby się i tacy, dla których luksus, a co za tym idzie również zegarki luksusowe, którymi się w tym blogu, miałby raczej wartość emocjonalną, bądź wnosił ze sobą bagaż marzeń, emocji i pasji, włożonych w luksusowy produkt.
O luksusie można więc mówić zawsze wtedy, gdy przedmiot, o którym mowa chciałoby się jakoś wyróżnić, bądź gdy on sam jest wyróżnikiem z racji uznania, jakim go obdarzamy bądź z racji przypisywanej mu wartości. Nie oszukujmy się jednak, że wszystkie te czynniki decydują o klasie zegarków i ich popularności w równym stopniu. Zegarki powszechnie uznawane za luksusowe są drogie i to cena w większości przypadków jest wyznacznikiem luksusu.

Co wpływa na cenę luksusowych zegarków?


Cenę wszystkich zegarków, nie tylko tych luksusowych kształtuje bardzo wiele czynników. Ich cena zależy od mechanizmów - tu panuje ogromna różnorodność, najdroższe i najcenniejsze są mechanizmy - unikaty tworzone przez uznane manufaktury. Bardzo istotnym czynnikiem kształtującym cenę zegarków są komplikacje. Łatwo to zaobserwujemy nawet na przykładach tanich, popularnych modeli. Kolejna kwestia to materiały wiadomo, że tańsze będzie zwykłe szkiełko od szkła szafirowego, pasek skórzany od syntetycznego, metale szlachetne od zwykłej, nawet najszlachetniejszej stali.
Poza tym czas poświęcony na stworzenie zegarka - ten jest właściwie bezcenny, bo trudno oceniać jedną miarą doskonały zegarek produkowany seryjnie na podstawie wcześniejszych modeli, z nielicznymi zmianami i zegarki luksusowe, które jakże często są limitowane, a ich dopracowanie wymaga zaangażowania ogromu czasu, talentu konstruktorów / projektantów i uwagi.

Zegarki luksusowe z manufaktur


W przypadku manufaktur trudno mówić o zegarkach luksusowych i innych, zwyczajnych. Każdy model z manufaktury ma niewyobrażalną cenę. Zegarki te kosztują średnio po kilkadziesiąt tysięcy złotych, najdroższe z nich osiągają ceny zawrotne odpowiadające wartością dobrej klasy samochodom i nieruchomością. Tymi, niedostępnymi dla zwykłego śmiertelnika zegarkami nie będę się zajmować w blogu, ale pokrótce opowiem czym charakteryzują się manufaktury.

Manufaktury to mistrzowie w branży, funkcjonują głównie w Szwajcarii i mają kilkusetletnie tradycje. Często sięgające początków popularnego zegarmistrzostwa (bądź zegarmistrzostwa dla elit) sensu stricto.
Nie każda firma zegarmistrzowska zasługuje na miano manufaktury. Do współczesnych mistrzów w tej "branży" należą między innymi Patek Philippe czy IWC Schauffhausen. Firmy zasłużyły się tym, że tworzyły i tworzą własne, autorskie mechanizmy. Im więcej własnych elementów manufaktura ma na koncie tym wyżej stoi w hierarchii.
To bardzo ścisłe, elitarne grono. Firmy te bardzo ściśle nadzorują proces tworzenia zegarków, poza tym niejako całość tego procesu odbywa się na miejscu. Ceny zegarków z manufaktur osiągają astronomiczną wysokość, najdroższe są te z limitami (np. 20 zegarków w kolekcji) bądź jednostkowe, tworzone na specjalne zamówienie, egzemplarze. Na takie zegarki z duszą i z astronomiczną ceną stać jedynie nieliczne grono nabywców.

Zegarki luksusowe dla każdego


Określenie każdy jest zaprzeczeniem luksusu, bo luksus jest czymś elitarnym, nie mniej jednak jak już wspomniałam na wstępie dla jednych z nas luksusowe będą zegarki w cenie tysiąca czy kilku tysięcy złotych, a innych zadowolą jedynie modele z manufaktur. Przyjrzyjmy się jednak markom bardziej dostępnym, a przez to też bardziej pożądanym.
Rolexy możemy kupić już za kilkanaście tysięcy złotych, to zegarki luksusowe i w zasadzie dostępne pod warunkiem zgromadzenia sporych oszczędności, bo na zakup takiego zegarka po jednorazowej wypłacie stać będzie niewielkie grono osób, ale w naszym zasięgu są takie marki jak Armani, Calvin Klein czy Tag Heuer, albo Breitling. Za Breitlingi zapłacimy o połowę mniej niż za Rolexy, a tak samo mogą nas zachwycić. Namiastką luksusu bądź prawdziwym luksusem są doskonałe i niezawodne zegarki Tissot. Na miano luksusowych zasługują też niektóre G-Shocki - zegarki sportowe, wykonane z tworzyw sztucznych, wydawałoby się modele bardzo popularne i naprawdę na każdą kieszeń. Powiedziałabym, że w ich przypadku (G-Shocków) można by wręcz mówić o swoistym "kulcie". Czy kultowe zegarki są zegarkami luksusowymi? W moim rozumieniu luksusu zdecydowanie tak.